poniedziałek, 10 maja 2010

Festival voor de Nederlandse korte film "Shortly Speaking... Dutch"


Beste allen!

Tussen 10-12 mei 2010 kunnen jullie Nederlandse korte films zien bij Kino Pod Baranami, Rynek 27. Hieronder meer informatie in het Pools.

Veel plezier-----------------------------------------
10/05/2010 - 10/05/2010 : Krótko mówiąc... po holendersku / Shortly Speaking... Dutch (edycja III)

Holendrzy to mistrzowie oszczędnej, eleganckiej formy – zarówno w architekturze i sztuce, jak również w filmie.
Autorami krótkich form są nie tylko studenci szkół filmowych czy artystycznych, ale w dużej mierze profesjonalni filmowcy i uznani artyści, stąd w wielu wypadkach nie są to efekty prób początkujących twórców, ale
misterne krótkometrażowe dzieła na bardzo wysokim poziomie. Zwłaszcza abstrakcyjna animacja jest niewątpliwym atutem Holendrów.

Filmy te poruszają zazwyczaj tematy uniwersalne, choć nie brakuje także tematyki lokalnej – dotykającej współczesnej Holandii, zarówno w skali makro, jak i w skali mikro. Pełne są charakterystycznej ironii i poczucia humorunawet w przypadkach, kiedy poruszają sprawy poważne i trudne. Równocześnie autorzy kładą ogromny nacisk na nowatorską formę i eksperyment formalny, dzięki czemu wiele z filmów trudno jednoznacznie zaszufladkować zgodnie z tradycyjnym podziałem na fabułę, dokument i animację.
Wszystko to sprawia, że spotkanie z krótkim filmem holenderskim to przygoda, zetknięcie się z innym sposobem patrzenia na świat.

Ze względu na znaczącą ilość filmów krótkometrażowych produkowanych w Holandii na tamtejszym rynku z powodzeniem działa kilka firm zajmujących się dystrybucją i promocją krótkich form – takich jak Holland Film, FilmBank czy Armadillofilm.

„Krótko mówiąc... po holendersku” organizowane jest przez KINO.LAB już po raz trzeci (poprzednie edycje odbyły się w latach 2006 i 2008) dzięki pomocy Ambasady Królestwa Niderlandów i Holland Film.

Bilety: 10 zł (ulgowe) i 12 zł (normalne).

Rezerwacje biletów prowadzi kasa CSW, kontakt: info@csw.art.pl lub (022) 628 12 71 w. 135.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz