sobota, 22 maja 2010

"Nic osobistego" - Film van Poolse regiseusse die in NL woont!

Filmdebuut van de Poolse regiseusse, in Nederland woonachtig, Urszula Antoniak! Zij heeft voor deze film zelfs verschillende prijzen gewonnen. Met een debuutrol voor de Nederlandse actrice Lotte Verbeek!!

Kijk hieronder voor meer informatie of volg deze link. Wij wensen u veel kijkplezier!!

De film wordt in Kraków overigens vertoond in Kino Pod Baranami. Wanneer?

Sobota
22 Maja
Niedziela
23 Maja
Poniedziałek
24 Maja
Wtorek
25 Maja
Środa
26 Maja
Czwartek
27 Maja
12:00
21:20
12:00
21:20
12:00
21:20
12:00
18:30
12:00
21:20
12:00
21:20

Nic osobistego

tytuł oryginalny: Nothing Personal

reżyseria: Urszula Antoniak
aktorzy: Stephen Rea

czas trwania: 85 min.
produkcja: Irlandia/Holandia 2009
premiera: 2010-05-21

MFF w Locarno 2009: Nagroda Główna w kategorii Najlepszy Debiut, Nagroda FIPRESCI, Wyróżnienie Specjalne Jury Ekumenicznego, Srebrny Leopard, Nagroda Młodzieżowego Jury

Niderlands Film Festiwal 2009: nagrody główne w kategoriach Najlepszy Reżyser, Najlepsze Zdjęcia, Najlepszy Film


Jeden z najpiękniejszych filmów o cudzie spotkania.
Paweł T. Felis, Gazeta Wyborcza

Wyrazisty debiut mieszkającej w Holandii polskiej reżyserki - Urszuli Antoniak. Kameralny dramat rozpisany na dwójkę aktorów: nagrodzona w Locarno początkująca, ale niezwykle wyrazista i utalentowana holenderska aktorka Lotte Verbeek w roli Anne i Stephen Rea, irlandzki gwiazdor, który w czasie swojej kariery miał okazję współpracować już z takimi twórcami, jak Mike Leigh, Mike Figgis, Bruce Beresford, czy Robert Altman i Danny Boyle.

Młoda, zbuntowana Holenderka wędruje przez Irlandię. Cieszy się samotnością, której przybyła szukać w surowym krajobrazie Connemary. On jest mężczyzną w kwiecie wieku, który żyje samotnie w domu na pięknej, odludnej wyspie. Ona jest radykalna i bezkompromisowa. On jest mądry i ironiczny. Łączy ich samotność rozumiana jako wolność. On proponuje jej pracę w zamian za jedzenie. Ona zgadza się pod jednym warunkiem: żadnych osobistych kontaktów między nimi, po prostu praca. Wkrótce oboje stają się siebie ciekawi. Z jednej strony chcieliby utrzymać zasadę, aby nie połączyło ich „nic osobistego", ale z drugiej pragną ją zerwać. Ich proste życie wyznacza cykl dni i nocy, pracy i odpoczynku. Powoli jednak zbliżają się do siebie. Kto pierwszy złamie warunki umowy?

Reżyserka o filmie: Obydwoje (główni bohaterowie) są niczym tabula rasa. Nic nie wiemy o ich przeszłości i motywacjach. Nie lubię filmów, które usiłują wyjaśniać skomplikowane ludzkie motywy poprzez „psychologię postaci”. W prawdziwym życiu raczej domyślamy się, niż na pewno wiemy, co sprawia, że ludzie robią to, co robią. Nic osobistego przypomina rzeczywistą sytuację spotkania z nieznajomym. Film ten portretuje ekstremalnych bohaterów, którzy stanowczo odmawiają otwarcia się wobec innych osób, ale miękną spędzając czas razem. (...) W filmie hollywoodzkim znalibyśmy motywacje bohaterów i przez to moglibyśmy ich zrozumieć. Nie chciałam manipulować publicznością w ten sposób, ale raczej rzucić jej wyzwanie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz